Wykorzystanie suchego lodu w procesie czyszczenia

Suchy lód kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem spożywczym i chemicznym. Jednak jego właściwości sprawiły, że od niedawna wykorzystywany jest także do świadczenia profesjonalnych usług czyszczenia. Pozwala on osiągnąć bardzo dobre efekty bez konieczności stosowania dodatkowych środków. Jest przy tym wydajny, a do tego nie trzeba martwić się o pozbywanie się pozostałości z powierzchni czyszczonych po zakończonym procesie. Metoda ta jest szczególnie chętnie wybierana w przypadku hal przemysłowych ze względu na dużą oszczędność czasu wynikającą ze sposobu realizacji prac przy jego użyciu. Istotną kwestią podczas wyboru takiej usługi jest również jej bezpieczeństwo dla osób korzystających z pomieszczeń czyszczonych oraz środowiska.

Sposób czyszczenia suchym lodem

Hale przemysłowe, a także magazyny i linie produkcyjne wymagają regularnych prac konserwacyjnych. Zwłaszcza jeżeli należą do przedsiębiorstw przemysłu spożywczego, medycznego lub chemicznego. Wymagamy od nich bowiem zachowania restrykcyjnych norm dotyczących higieny. Obecnie podstawą takich działań może być czyszczenie suchym lodem. W tym celu wykorzystuje się go w formie granulek, które wyrzucane są pod ciśnieniem ze specjalnych dysz umożliwiających precyzyjne nakierowanie strumienia na element poddawany procesowi. Wchodząc w kontakt z zabrudzeniami, zamrażają je i odrywają od powierzchni, na której się znajdowały. Nie wykazują przy tym działania ściernego, więc korzystanie z tej metody nie powoduje uszkodzenia mechanizmów oraz czyszczonych płaszczyzn.

Właściwości suchego lodu

Suchy lód to nic innego jak dwutlenek węgla w temperaturze -78,5 ºC. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w trakcie ocieplania się przechodzi ze stanu stałego bezpośrednio w gazowy. Mycie suchym lodem nie wiąże się więc z koniecznością osuszania powierzchni. Wilgoć nie zagraża również wrażliwym komponentom maszyn i elektronice znajdującym się w przestrzeni czyszczonej. Granulki przeznaczone do tego rodzaju zastosowań produkowane są natomiast w kilku rozmiarach, dzięki czemu możemy dobrać je odpowiednio do płaszczyzny, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Niewielka średnica drobin sprawia, że proces sublimacji przebiega stosunkowo szybko, działalność w pomieszczeniach może być więc kontynuowana niemal od razu po zakończeniu procesu.

Bezpieczeństwo metody czyszczenia

Wielu z nas zapewne zastanawia się, czy metoda ta jest bezpieczna nie tylko dla powierzchni, ale też dla ludzi oraz środowiska. Wykorzystanie do mycia suchego lodu oznacza, że w procesie nie muszą być używane żadne chemiczne środki, które powinny być utylizowane przez specjalistyczne firmy. Dlatego nie stanowi ono zagrożenia środowiskowego. Podczas wykonywania czyszczenia, operatorzy urządzeń wyrzucających granulat muszą przestrzegać zasad BHP dotyczących prawidłowego ubioru i zabezpieczeń. Jeżeli zlecenie odbywa się wewnątrz zamkniętego pomieszczenia, powinno być ono dobrze wentylowane. Użycie suchego lodu przynosi więc nie tylko bardzo dobre rezultaty na niemal każdej powierzchni, ale jest przy tym w pełni bezpieczne.